10 umiejętności zdrowienia według Carla Simontona

 

To umiejętności, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowia i w drodze do zdrowia.

1. Świadome oddychanie.

W codziennym pędzie często zapominasz o swoim oddechu, staje się on płytki, szybki, niechlujny. Zatrzymaj się i znajdź chwilę aby pooddychać. Zrób to świadomie. Nabierając powietrze, mów w myślach „wdech”, wypuszczając powietrze, mów w myślach „wydech”. Niech ten oddech będzie dla Ciebie komfortowy. Oddychaj…

2. Wdzięczność.

Rozejrzyj się wokół siebie, zobacz ile pięknych rzeczy otacza Cię tu i teraz, ile wokół Ciebie jest dobra i tego, co podnosi Cię na duchu. Pomyśl o tym i bądź wdzięczny za to.

3. Czynności witalne.

Znajdź czas każdego dnia na czynności, które dają Ci radość i spełnienie, które dają Ci poczucie sensu życia. Praktykuj je jak najczęściej.

4. Praca z wyobraźnią.

Zapewne odruchowo martwisz się i tworzysz w głowie czarne scenariusze – to jest zamartwianie się, czyli używanie wyobraźni w niewłaściwy sposób. Ważne abyś używał wyobraźni w dobry dla Ciebie sposób. Wyobrażaj sobie pożądany wynik.

5. Praca z przekonaniami.

To metoda, dzięki której możesz sam uporać się z negatywnymi myślami, które pojawiają się w Twojej głowie. Pamiętaj, że „to nie rzeczy nas smucą, ale sposób w jaki je widzimy”.

6. Emocjonalny GPS.

Każdy żywy organizm ma wrodzoną umiejętność do podążania w stronę tego, co dla niego jest dobre i unikania tego, co dla niego jest złe. Wsłuchuj się w siebie i podążaj w kierunku dobrym dla Ciebie.

7. Nie przywiązywanie się do wyniku.

Zwracaj uwagę na swoje uczucia kiedy myślisz:

  • Przywiązując się do wyniku: „ Muszę wygrać”
  • Kierując się pragnieniami: „ Chcę wygrać”
  • Nie przywiązując się do wyniku: „ Mogę, ale nie muszę wygrać. Jest dobrze”

8. Nieuwarunkowany śmiech. Zabawa.

Śmiej się, po prostu, bez bodźców z zewnątrz (np. kawałów, śmiesznych filmów).

9. Wsparcie społeczne.

Zwróć uwagę na otaczających Cię ludzi i na wsparcie jakie od nich otrzymujesz. Korzystaj ze wsparcia rodziny, bliskich, przyjaciół a także specjalistów.

10. Odpoczynek bez osądu.

Każdego dnia przeznacz 5-20 minut na „nicnierobienie”. Po prostu odpoczywaj akceptując wszystko to,  co się dzieje.