Sen, to jeden z podstawowych procesów biologicznych, przeznaczamy na niego 1/3 naszego życia. W trakcie snu regeneruje się mózg i cały nasz organizm – co oznacza, że sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Zdarza się, że kiedy doświadczamy stresu, to nasz sen ulega krótkotrwałemu zaburzeniu, mamy problemy z zasypianiem, z utrzymaniem snu, czy zbyt wcześnie wstajemy. Krótkotrwałe problemy ze snem są prawidłową reakcję naszego organizmu na stres. Natomiast, w sytuacji gdy problemy ze snem utrzymują się warto przyjrzeć się temu i sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z bezsennością.
Gdy zauważasz u siebie: trudności w zasypianiu, wybudzasz się wcześnie rano i nie możesz usnąć, wybudzasz się w ciągu nocy i masz trudności z uśnięciem, Twój sen jest płytki i nie czujesz się wypoczęty, w ciągu dnia martwisz się tym, że nie możesz spać, masz w związku z tym trudność w codziennym funkcjonowaniu, źle się czujesz w ciągu dnia – te objawy trwają co najmniej 3 miesiące i powtarzają się przynajmniej 3 razy w tygodniu – to może oznaczać, że cierpisz na bezsenność.
Skutki braku snu:
- Psychologiczne – pogorszenie uwagi i koncentracji, zwiększenie ilości popełnianych błędów, spowolnienie reakcji.
- Fizjologiczne – mniejsza aktywność komórek NK (naturalnych zabójców), wyższe stężenie hormonu stresu (kortyzolu), pogorszenie tolerancji glukozy, większe ryzyko chorób układu krążenia.
Leczenie bezsenności
Terapia poznawczo – behawioralna jest metodą rekomendowaną jako metoda pierwszoplanowa w leczeniu bezsenności. Skuteczność psychoterapii poznawczo – behawioralnej w bezsenności została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Farmakoterapia (leki) są metodą leczenia zalecaną w sytuacjach gdy pacjent nie ma dostępu to terapii poznawczo – behawioralnej lub gdy nie jest ona wystarczająco skuteczna.
Jak zadbać o swój sen – Higiena snu
- regularne pory snu – kładź się i wstawaj o tej samej porze,
- wypracuj wieczorną rutynę, która będzie wspierała sen,
- uważaj na drzemki w ciągu dnia,
- zmniejsz ilość kofeiny,
- zmniejsz ilość nikotyny,
- ogranicz spożycie alkoholu,
- odżywiaj się zdrowo,
- bądź aktywny fizycznie, ćwicz,
- zwróć uwagę na temperaturę w sypialni,
- pamiętaj o wietrzeniu sypialni,
- zmniejsz ilość światła w sypialni,
- zmniejsz ilość hałasu w sypialni,
- zadbaj o wygodne łóżko,
Źródło:
Fornal – Pawłowska M., Walacik – Ufnal E., Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo – behawioralną, Wydawnictwo Poligraf 2020
Jeżeli chcesz umówić się na konsultację, zajrzyj do zakładki “umów się”