Wdzięczność jako wsparcie procesu zdrowienia

Czy wiesz, że codzienna praktyka wdzięczności może wpłynąć zarówno na Twoje zdrowie fizyczne jak i na Twoje samopoczucie psychiczne?

Zacznijmy od tego czym jest wdzięczność?

Wdzięczność to uczucie, które dość trudno jest zdefiniować. Z jednej strony jest to przyjemne uczucie, które towarzyszy nam, gdy spotyka nas coś dobrego, gdy otrzymamy np. jakiś prezent. Z drugiej strony wdzięczność to cecha, pozwalająca nam odczuwać wdzięczność w różnych sytuacjach. Poziom wdzięczności nie jest stały, podlega on zmianom i można go zmierzyć, np. wykonując test wdzięczności. Dodatkowo, wdzięczność jest też pewnego rodzaju umiejętnością, a to oznacza, że możemy się jej nauczyć i dzięki temu korzystać z dobrodziejstw jakie niesie codzienna praktyka wdzięczności.

Jakie korzyści może przynieść codzienna praktyka wdzięczności?

Korzyści jakie niesie praktyka wdzięczności poznaliśmy dzięki dość licznym badaniom naukowym, które temu zagadnieniu były poświęcone. Te korzyści można podzielić na dwa aspekty, korzyści psychologiczne i fizjologiczne (dla ciała). Przyjrzyjmy się im:

Korzyści psychologiczne – osoby praktykujące wdzięczność pozytywniej patrzą na świat, potrafią się dłużej cieszyć rzeczami i ludźmi. Zwiększa się ich poczucie szczęścia – czyli łatwiej wzbudzić odczucie szczęścia i radości. Praktyka wdzięczności poprawia nasze relacje z innymi ludźmi, korzystanie wpływa na związki. Sprawia, że stajemy się milsi dla otoczenia i dla siebie, zmniejsza chęć porównywania się z innymi. Badania pokazały też, że codzienna praktyka wdzięczności pomaga w łagodzeniu objawów depresji i lęku.

Korzyści dla ciała – praktyka wdzięczności pomaga poprawić jakość snu. Zmniejsza także poziom stresu jaki odczuwamy. Codzienne wyrażanie wdzięczności poprawia także funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, zmniejsza ciśnienie krwi i pomaga w zmniejszeniu odczuwania dolegliwości bólowych. Sprawia, że mamy więcej energii, zwiększa się nasz poziom witalności a także zwiększa nasze zaangażowanie w dbanie o zdrowie.

Jak rozpocząć praktykę wdzięczności?

Warto zacząć od prowadzenia „Dziennika wdzięczności” – czyli codziennego ( ewentualnie kilka razy w tygodniu) zapisywania rzeczy za które jesteśmy w danym dniu wdzięczni. Możesz też np. robić zdjęcia w tych fajnych dla Ciebie momentach i wieczorem przeglądać i przypominać sobie. Co ważne, to wcale nie muszą być wielkie rzeczy, jakieś bardzo duże sprawy. Praktyka wdzięczności polega też na zauważaniu tych małych, drobnych, codziennych rzeczy, za które możemy być wdzięczni, np. pyszna herbata, wygodny fotel, wpadające do pokoju promyki słońca, czy śpiący nam na kolanach kot. Załóż sobie jakiś mały zeszyt i każdego dnia, o stałej porze, zapisuj 3 – 5 rzeczy, za które jesteś w danym dniu wdzięczny. Zapisując, zaczynaj zdanie od „Dzisiaj jestem wdzięczny/a za …”. Stała pora zapisywania pomoże w wyrobieniu nawyku praktyki wdzięczności. Poza tym, dzięki temu, że zapisujemy, to w każdej chwili, a szczególnie gdy doświadcza się słabszego dnia, będziemy mogli zajrzeć, przeczytać – a to pozwoli lepiej się poczuć. Może być tak, że na początku będzie Ci trudno z tym codziennym zapisywaniem, możesz mieć taką myśl, że „to głupie” lub „nie mam za co być wdzięczny” – to naturalne, ważne jest być starał się coś zapisać.

Wdzięczność możesz również praktykować poprzez medytację wdzięczności, czyli przywoływanie w wyobraźni tego, za co jesteś wdzięczny. Zaczynasz od relaksacji, np. świadomego oddechu, a następnie przywołujesz te chwile, aktywności czy rzeczy, za które jesteś wdzięczny i wyobrażasz je sobie, myślisz o nich.

Pamiętaj, że wdzięczność jest umiejętnością i jeżeli na początku nie do końca Ci ta praktyka wychodzi, to nie martw się tym, daj sobie czas, a dzięki codziennej praktyce nabierzesz biegłości.