Badania profilaktyczne

Czy jesteś wśród osób, które na hasło „badania profilaktyczne” dostają gęsiej skórki i udają, że to ich nie dotyczy? Do tego towarzyszy Ci przekonanie, że choroba nowotworowa to nie Twoja sprawa? Myślę, że czas zmienić podejście do profilaktyki nowotworowej.

Dlaczego właściwie boimy się badań profilaktycznych?

Nasz strach wynika z różnych czynników, do najczęstszych z nich należą: wstyd przed wizytą u ginekologa, obawa, że badanie będzie bolesne a także strach, że w badaniach „coś wyjdzie”. Spróbujmy rozprawić się z naszymi obawami.

„Wstydzę się iść do ginekologa”

Bądźmy szczerzy, żadna z nas nie lubi wizyt u ginekologa, głównie ze względu na to, że trzeba się rozebrać i wgramolić na fotel ginekologiczny – jakby nie patrzeć dość krępujące. Ale jest sposób by czuć się lepiej w trakcie takiej wizyty. Przede wszystkim wybór lekarza – warto popytać wśród koleżanek lub rodziny czy mają kogoś godnego polecenia. Warto również zajrzeć do Internetu i poczytać opinie o lekarzach. Od pewnego czasu przybywa również gabinetów rekomendowanych przez organizacje zrzeszające pacjentów lub fundacje zajmujące się propagowaniem badań profilaktycznych. Mając takie informacje będziesz mogła bardziej świadomie wybrać lekarza a dzięki temu odczuwany przez Ciebie lęk zmniejszy się. Jeśli jednak mimo wszystko nadal nie czujesz się komfortowo z wizytą, to poproś mamę, córkę, przyjaciółkę żeby poszła z Tobą. Możesz też poprosić swojego partnera/męża aby Ci towarzyszył. Obecność kogoś bliskiego, nawet jeśli zostanie za drzwiami, może być bardzo pomocna i doda Ci otuchy. Pamiętaj, że lekarz nie będzie oceniał Twojej figury ani nie zwróci uwagi na to czy masz cellulit. Dla lekarza najważniejszy będzie stan Twojego zdrowia.

„Badania profilaktyczne bolą”

Może badania profilaktyczne nie należą do przyjemnych ale warto uświadomić sobie, że nie są to bolesne badania. Jeśli odczuwasz silny niepokój poproś swojego lekarza aby dokładnie opowiedział Ci na czym polega badanie i jak będzie przebiegało. Rzetelna wiedza pozwala zmniejszyć odczuwany lęk. Możesz też zapytać bliskich Ci kobiet o ich odczucia związane z badaniami takimi jak cytologia czy USG narządów rodnych. Ważne abyś w trakcie badania starała się spokojnie oddychać i rozluźnić się. Możesz w tym czasie „przenieść się” w swojej wyobraźni do miejsca, które bardzo lubisz, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. Dzięki temu nawet nie zauważysz jak już będzie po wszystkim.

„A jak coś znajdą ?”

Czas zająć się najważniejszą i bardzo powszechną obawą związaną z badaniami profilaktycznymi. Często jest tak, że strach przed tym, że „coś znajdą” powstrzymuje nas przed pójściem na badania. Ileż to razy słyszałaś historię jak to sąsiadka/ciotka/znajoma poszła na badania profilaktyczne i „znaleźli jej raka” i zaraz umarła. Te rodzinne/sąsiedzkie historie najczęściej wynikają właśnie z braku regularnych badań. Zwyczajnie, ktoś po kilku a nawet kilkunastu latach przerwy idzie zrobić badania i okazuje się, że jest chory na raka i że choroba jest w stadium zaawansowanym. Niestety takie historie nie pomagają a wręcz powodują jeszcze większy strach. Jak sobie poradzić z tym strachem?

W pierwszej kolejności ważne aby zrozumieć, że nawet jak „coś” wyjdzie w badaniach, to nie oznacza, że zaraz umrzesz. Badania profilaktyczne mają na celu wczesne wykrywanie zmian, a zmiany wykryte wcześnie można dobrze i z sukcesem leczyć. Po drugie, nie patrz na badania profilaktyczne jako na „szukanie raka”. Badania profilaktyczne to działania prewencyjne, które pozwalają na podjęcie leczenia jeszcze zanim pojawi się choroba nowotworowa.

PODSUMOWUJĄC, strach przed wykonywaniem badań profilaktycznych jest często napędzany przez informacje, które dostajemy od rodziny lub znajomych – ważne aby nie brać tego do siebie. Wykonując badania regularnie dbasz nie tylko o siebie ale też o swoich bliskich. Twoi bliscy widząc, że regularnie się badasz i, że nic złego się z Tobą nie dzieje, sami będą chętniej wykonywać badania. Pamiętaj aby rozmawiać ze swoimi bliskimi o tym jak ważna jest profilaktyka. Rozmawiając o badaniach z bliskimi zmniejszysz ich lęk i dodatkowo podniesiesz poziom ich wiedzy na temat profilaktyki.

Oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których strach przed badaniami jest tak wielki, że na samą myśl o wizycie u lekarza czujesz się sparaliżowana i ściska Ci żołądek – wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Ci w odnalezieniu Twoich przekonań, które powodują tak wielki lęk przez badaniami.

Zaplanuj dzień z mamą, siostrą lub przyjaciółką i niech w planie tego dnia znajdą się nie tylko zakupy i ciacho ale też wizyta na badaniach profilaktycznych.