Terapia poznawczo – behawioralna osób z diagnozą choroby nowotworowej

Diagnoza choroby nowotworowej, to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka – jest to kryzys utraty zdrowia. Diagnoza i leczenie onkologiczne wpływają na każdy aspekt funkcjonowania człowieka. Jak pokazują dostępne dane, bardzo wielu pacjentów doświadcza obniżenia nastroju, depresji, zaburzeń lękowych czy zaburzeń snu. W związku z tym u pacjentów z diagnozą choroby nowotworowej możemy zastosować psychoterapię poznawczo – behawioralną jako skuteczne leczenie min. depresji i zaburzeń lękowych.

W zależności od problemów pacjenta oraz wybranego modelu pracy terapia może trwać od 6 – 20 sesji terapeutycznych. Początek terapii polega na poznaniu problemów pacjenta, jego dotychczasowych sposobów radzenia sobie i doświadczeń, i zbudowanie na tej podstawie konceptualizacji. Następnie wprowadzane są odpowiednie, dostoswane do problemów pacjenta interwencje poznawcze i behawioralne. Na tym etapie pracujemy z automatycznymi myślami, czy z zamartwianiem się. Pacjenci również mają możliwość przetestować swoje założenia, czy nauczyć się jak podchodzić do realizowania codziennych zadań. Na koniec terapii sprawdzamy, czy udało nam się zrealizować wyznaczone cele, utrwalamy nowe umiejętności i planujemy ich wykorzystywanie również po zakończeniu terapii.

Zastosowanie terapii poznawczo – behawioralnej u osób chorujących onkologicznie ma na celu:

  • pomoc pacjentowi w zrozumieniu tego, co się z nim obecnie dzieje,
  • budowanie i wzmacnianie poczucia sprawczości i kompetencji,
  • pomoc w zidentyfikowaniu, zweryfikowaniu i modyfikacji nieprzydatnych, niezdrowych automatycznych myśli,
  • nauczenie technik relaksacyjnych,
  • pomoc w rozwiązywaniu problemów,

Ważne: w terapii poznawczo – behawioralnej interwencje są dostosowane do problemów konkretnego pacjenta w oparciu o dostępne nam modele i protokoły terapeutyczne.

Jeżeli chcesz umówić się na konsultację, zajrzyj do zakładki „umów się”