Leczenie Paliatywne

Chcę Wam dzisiaj opowiedzieć trochę o tym, czym jest leczenie paliatywne. Dlaczego o tym? Ponieważ otrzymanie informacji o wdrożeniu leczenia paliatywnego mrozi krew w żyłach pacjentów i ich rodzin. Leczenie paliatywne większości z nas kojarzy się z morfiną i umieraniem. Zatrzymajmy się na chwilę i zobaczmy czym jest leczenie paliatywne.

Sformułowanie paliatywne pochodzi od łacińskiego pallium – obszerny płaszcz, palliatus – otulanie płaszczem. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) leczenie paliatywne to „działanie, które poprawia jakość życia chorych i ich rodzin stojących wobec problemów związanych z zagrażającą życiu chorobą poprzez zapobieganie i znoszenie cierpienia dzięki wczesnej identyfikacji oraz bardzo starannej ocenie i leczeniu bólu i innych problemów somatycznych, psychosocjalnych i duchowych.” Przekładając to na bardziej zrozumiały język, leczenie paliatywne jest nazywane leczeniem objawowym, czyli nie ma na celu wyleczenia pacjenta z choroby, ma natomiast na celu łagodzenie objawów, które towarzyszą chorobie, łagodzenie skutków ubocznych stosowanego leczenia oraz leczenie bólu. Celem leczenia paliatywnego jest poprawa jakości życia osoby chorej poprzez złagodzenie (bądź wyeliminowanie) objawów towarzyszących chorobie oraz wydłużenie czasu przeżycia.

Tak naprawdę, leczenie paliatywne może być wprowadzone na każdym etapie leczenia choroby nowotworowej, nawet na etapie diagnostyki. Może być stosowane u każdego chorego na chorobę nowotworową, nie tylko u pacjentów, u których lekarze nie widzą szans na pełne wyleczenie. Leczenie paliatywne ma łagodzić objawy choroby więc jeżeli chory cierpi, doświadcza trudnych dla niego objawów, to wtedy stosuje się leczenie paliatywne. W ramach leczenia paliatywnego stosuje się różne metody, np. leczenie chirurgiczne, chemioterapię paliatywną, radioterapię paliatywną czy stosowanie środków przeciwbólowych. W opiece paliatywnej pacjent ma także zapewnioną opiekę psychologiczną, duchową oraz wsparcie socjalne. Opieką paliatywną obejmuje się również bliskich, rodzinę osoby chorującej. Pacjentem objętym opieką paliatywną zajmuje się wielodyscyplinarny zespół, w którego skład wchodzi lekarz, pielęgniarka, psycholog, lekarz psychiatra, fizjoterapeuta, ksiądz (bądź inny przewodnik duchowy), pracownik socjalny a także wolontariusze. 

Podsumowując, kiedy pacjent otrzymuje skierowanie do opieki paliatywnej, nie oznacza to, że ma się żegnać z życiem, że przed nim już tylko morfinowy haj i śmierć. Pacjent objęty opieką paliatywną może całkiem spokojnie żyć przez długi czas, w dobrej jakości życia, bez uciążliwych objawów związanych z leczeniem onkologicznym i samą chorobą nowotworową.

Bibliografia:

  • Dorfmuller M., Dietzfelbinger H. – Psychoonkologia Diagnostyka – Metody Terapeutyczne
  • red. Rogiewicz M. – Praktyczny podręcznik psychoonkologii dorosłych
  • de Walden – Gałuszko K. – Opieka psychopaliatywna, czyli jak pomóc choremu, rodzinie i personelowi medycznemu środkami psychologicznymi.