Blog

O co ci chodzi?

Po co do tego wracasz? Nie mów już tyle o tym! Już po wszystkim! Było minęło! Przestań się zamartwiać! Nie wyszukuj sobie choroby!

Znacie te teksty? Zdarzyło się Wam je usłyszeć od bliskich, od Waszego otoczenia?

Czytaj więcej »

Mówić, czy nie mówić?

Na jednym ze spotkań z pacjentami, padło pytanie, czy mówić innym o swojej chorobie. Tak naprawdę, decyzja o tym kto będzie wiedział i ile będzie wiedział zależy od osoby, która choruje. Rzeczywiście są osoby, które decydują, że tylko domownicy będą wiedzieli o ich chorobie i nie chcą mówić dalszej rodzinie lub znajomym. A z drugiej strony są też osoby, które wiadomość o chorobie przekazują każdemu ze swojego otoczenia. Tak naprawdę, co pacjent, to historia i, co pacjent, to decyzja.

Czytaj więcej »

A gdyby tak mówić wprost?

Na początek poproszę Cię o chwilę refleksji, przypomnij sobie czy były takie sytuacje, gdy oczekiwałaś/eś, że bliska Ci osoba coś zrobi, zaspokoi jakąś Twoją potrzebę ale nie mówiłaś/eś jej o tym, nie było żadnego komunikatu z Twojej strony. Była jedynie myśl w Twojej głowie i takie przekonanie, że „Powinna/powinien się domyślić”… Znasz to?

Czytaj więcej »

Wspierasz ? Rób to z głową

Kiedy u bliskiej nam osoby zdiagnozowana zostaje choroba nowotworowa, to zmienia się nie tylko jej życie, ale też nasze. Osoby wspierające, towarzyszące osobie, która choruje też doświadczają trudnych emocji, zmagają się z negatywnym myśleniem i czarnymi scenariuszami. Nie ukrywajmy, diagnoza choroby nowotworowej jest sytuacją kryzysową i jest to kryzys, który trwa dość długo.

Czytaj więcej »