Blog

Mówić, czy nie mówić?

Na jednym ze spotkań z pacjentami, padło pytanie, czy mówić innym o swojej chorobie. Tak naprawdę, decyzja o tym kto będzie wiedział i ile będzie wiedział zależy od osoby, która choruje. Rzeczywiście są osoby, które decydują, że tylko domownicy będą wiedzieli o ich chorobie i nie chcą mówić dalszej rodzinie lub znajomym. A z drugiej strony są też osoby, które wiadomość o chorobie przekazują każdemu ze swojego otoczenia. Tak naprawdę, co pacjent, to historia i, co pacjent, to decyzja.

Czytaj więcej »

A gdyby tak mówić wprost?

Na początek poproszę Cię o chwilę refleksji, przypomnij sobie czy były takie sytuacje, gdy oczekiwałaś/eś, że bliska Ci osoba coś zrobi, zaspokoi jakąś Twoją potrzebę ale nie mówiłaś/eś jej o tym, nie było żadnego komunikatu z Twojej strony. Była jedynie myśl w Twojej głowie i takie przekonanie, że „Powinna/powinien się domyślić”… Znasz to?

Czytaj więcej »

Wspierasz ? Rób to z głową

Kiedy u bliskiej nam osoby zdiagnozowana zostaje choroba nowotworowa, to zmienia się nie tylko jej życie, ale też nasze. Osoby wspierające, towarzyszące osobie, która choruje też doświadczają trudnych emocji, zmagają się z negatywnym myśleniem i czarnymi scenariuszami. Nie ukrywajmy, diagnoza choroby nowotworowej jest sytuacją kryzysową i jest to kryzys, który trwa dość długo.

Czytaj więcej »

Psychoonkolog na oddziale

Patrząc na kondycję naszej służby zdrowia często zastanawiamy się jaki zakres pomocy powinna obejmować, a czego nie. I tu rodzi się pytanie o obecność psychoonkologa na oddziałach onkologicznych. Czy faktycznie jest potrzebny, czy raczej można te pieniądze przeznaczyć na coś innego?

Czytaj więcej »

10 kroków po poznaniu diagnozy

Diagnoza choroby nowotworowej to jedna z tych informacji, których wolelibyśmy nigdy w swoim życiu nie usłyszeć. Kiedy jednak słyszymy od lekarza, że to rak, nasz świat wywraca się do góry nogami. Większość pacjentów mówi o

Czytaj więcej »